Tohnichi Adjustable Torque Screwdriver RTD120CN 20~120 cNm
★★★★★ 4.7 85 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by tiro-projects.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Description: Product Description: When the set torque is reached, there is no need to worry about over torque over torque. Variable torque can be easily carried out depending on the scale. Compatible with all tightening tasks from mass production to services. Minimum scale (cN–m): 1.4 inches (132 mm). Torque adjustment range (cN–m): 20–120 mm Grip diameter: 1.4.4 inches (35 mm). Torque accuracy: 3% mm). It will spin when it reaches it. No need to worry about overtorque. Variable torque can be easily carried out depending on the scale. Please be sure to read. Delivery time cannot be specified. Thank you for your understanding.
  • Torque Range 20~120 cNm
  • Accuracy +/-3% of reading
  • Adjustable Click Torque Screwdriver with Rotary Slip
  • This model includes removable resin grip
Color S.i.
Head Size 1/4 inch
Brand Name Tohnichi
Head Style Phillips
Model Name RTD120CN
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.16 Kilograms
Manufacturer 東日製作所
Model Number RTD120CN
Material Type Metal
Item Type Name Torque Wrench
Item Dimensions 5.63 x 1.69 x 1.65 inches
Number of Items 1
Special Feature Ergonomic, Rotating Cap
Included Components No
Manufacturer Part Number RTD120CN
Recommended Uses For Product Prevention
Global Trade Identification Number 04560138455067
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
85 ratings | 35 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (73)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (9)