Craftmade P101SB5-52BWNFB Pro Plus 52" Ceiling Fan with LED Lights & Pull Chain, 5 Reversible Black Walnut/Flat Black MDF Blades, Satin Brass
★★★★★ 5.0 146 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by tiro-projects.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The ideal combination of excellent performance, exceptional value and timeless style, the NEW Craftmade Pro Plus 52" ceiling fan with clear glass bowl light with dimmable LED bulbs included featuring a clean motor, updated straight blade arms and canopy is built for performance. The dual mount, 3-speed, reversible fan includes custom 52" reversible blades. Optional remote controls are available.
  • DIMENSIONS: Width: 52"; Height: 17.69" (From Ceiling to Bottom of Fan Light, Includes 4" Downrod); Standard, 3-Speed Reversible Motor: 153 x 13mm; Weight 19.67lbs.
  • FAN BLADES: 5 Black Walnut/Flat Black Blades (52" Span/12° Blade Pitch); CFM: 3343
UPC 647881220129
Color Satin Brass
Style Traditional
Voltage 120 Volts
Wattage 7 watts
Material Glass;MDF;Silicon;Steel
Room Type Bedroom, Dining Room, Home Office, Kids Room, Living Room, Nursery
Brand Name Craftmade
Light Type LED
Model Name Pro Plus 101 Clear Bowl Light Kit
Unit Count 1.0 Count
Finish Type Satin
Item Weight 19.71 Pounds
Switch Type Pull Chain
Blade Length 52 Inches
Manufacturer Craftmade
Model Number P101SB5-52BWNFB
Power Source AC
Mounting Type Ceiling Mount
Blade Material MDF
Control Method Remote
Item Type Name Ceiling Fan
Collection Name Pro Plus 101 Clear Bowl Light Kit
Controller Type Pull Chain Control, Remote Control
Number of Blades 5
Number of Speeds 3
Special Features Pull Chain
Specification Met ULus
Electric Fan Design Ceiling Fan
Included Components Blades, Instruction Manual, Light Kit, Motor, Parts assembly
Is Product Cordless No
Indoor Outdoor Usage Indoor
Standby Power Shutoff High Efficiency
Number of Power Levels 3
Item Dimensions D x W x H 52"D x 52"W x 17.69"H
Recommended Uses For Product Air Circulation, Cooling
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
146 ratings | 60 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (131)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (15)